نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

۱۴۷ سالمند مجهول‌الهویه در مراکز بهزیستی البرز

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت:همچنین تعداد ۱۴۷ سالمند مجهول الهویه در مراکز بهزیستی با دستور مقام قضایی مقیم هستند که به صورت رایگان و با هزینه بهزیستی نگهداری می شوند.

۱۴۷ سالمند مجهول‌الهویه در مراکز بهزیستی البرز

به گزارش بررسی ناشران مختلف از کرج، وجیهه محمدی فلاح، مدیرکل بهزیستی استان البرز، امروز در همایش بزرگداشت روز جهانی سالمندان استان البرز که در مرکز کهریزک کرج برگزار شده بود با بیان اینکه ۹ مهر روز جهانی سالمندان نام گذاری شده است، اظهار کرد: شعار امسال روز جهانی سالمندان «کرامت بخشی به سالمندان با حمایت های اجتماعی و اقتصادی» انتخاب گردیده است و در همین راستا پویش مردمی نیز در جهت فرهنگ سازی و تکریم سالمندان راه اندازی شده است.

این مقام مسؤول افزود: در ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب در بند هفتم بر فرهنگ سازی برای تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان درخانواده و پیش‌بینی سازوکار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب تأکید شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با تاکید بر اینکه کشور ما از جمله کشورهای دارای بالاترین شیب و شتاب افزایش جمعیت سالمندی در جهان است، افزود: افزایش سریع جمعیت سالمندان کشور، واقعیتی غیرقابل انکار است و تأثیر قابل توجهی بر افراد سالمند، خانواده آنها و جامعه دارد که در صورت عدم برنامه ریزی و سیاستگذاری‌های صحیح این افزایش جمعیت مشکلات جدی برای سالمندان، خانواده ها و جامعه به همراه خواهد داشت.

محمدی فلاح در ادامه گفت: خوشبختانه پس از مدت‌ها، با تلاش مدیران، سیاستگذاران، متخصصان و کارشناسان بخش‌های مختلف، اولین سند ملی سالمندان ایران با هدف پاسخ هماهنگ به چالش‌ها و فرصت‌های ناشی از سالخوردگی جمعیت ایران، برای رسیدن به بهترین نتیجه، برای تمامی ایرانیان، تهیه شده است.

وی افزود: این سند به عنوان چارچوبی برای هدایت سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های آینده در امور سالمندان کشور تدوین شده است و شامل شش هدف اصلی شامل ارتقاء سطح فرهنگی جامعه در خصوص پدیده سالمندی،توانمندسازی سالمندان،حفظ و ارتقاء سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی سالمندان، تقویت حمایتهای اجتماعی برای ارتقاء سرمایه اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در امور سالمندی، تأمین منابع مالی پایدار برای نظام حمایتی از سالمندان است.

این مقام مسؤول با بیان اینکه در استان البرز ۴هزار هزار نفر بصورت مستمر و غیر مستمر از خدمات بهزیستی بهره مند هستند، افزود: در البرز ۱۸ مرکز نگهداری شبانه روزی سالمندان فعالیت دارند که به هزار و ۲۰۷ سالمند خدمات ارایه می‌دهند و همچنین ۲ سوئیت سالمندی در استان برای نگهداری از آنها درنظر گرفته شده است.

محمدی فلاح بیان داشت:همچنین تعداد ۱۴۷ سالمند مجهول الهویه در مراکز بهزیستی با دستور مقام قضایی مقیم هستند که به صورت رایگان و با هزینه بهزیستی نگهداری می شوند.

محمدی فلاح افزود در این مراکز خدمات توانبخشی، توانپزشکی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، مددکاری، روان شناسی،خدمات مراقبتی، پرستاری، پزشکی و طرح‌های توانمندسازی با هدف افزایش توانمندی و مشارکت فرد سالمند در جامعه و برنامه‌های فرهنگی اجتماعی اجرا می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با اعلام اینکه برای مشارکت اجتماعی سالمندان در بهزیستی برش استانی مرتبط با سند ملی سالمندان طراحی شده و درتلاش هستیم تا به اهدف شهر دوستدار سالمند برسیم، گفت:همچنین در حال حاضر ۱۷۹ سالمند البرزی خدمات در منزل دریافت می‌کنند.

وی توضیح داد: مناسب سازی محیط زندگی، ارائه تجهیزات کمکی از جمله تخت،تشک مواج، ویلچر، واکر، تأمین کمک هزینه خرید لوازم بهداشتی، خدمات ویزیت و مراقبت در منزل و پرداخت حق پرستاری به افراد سالمند دارای معلولیت از دیگر حمایت‌های بهزیستی است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید