نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

مبادله اسرای جنگی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

باکو و ایروان در گامی مثبت روز چهارشنبه شماری از اسرای خود را مرز بین دو کشور مبادله کردند.

مبادله اسرای جنگی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

به گزارش گروه بین‌الملل بررسی ناشران مختلف، جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز چهارشنبه در گامی به سمت عادی سازی روابط  اسیران جنگی را در مرز خود مبادله کردند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» که این مبادله شامل آزادی 32 ارمنی توسط جمهوری آذربایجان بود این افراد اواخر سال ۲۰۲۰ اسیر شده بودند. در مقابل، ارمنستان دو نظامی جمهوری آذربایجان را تحویل داد.

این دو کشور همسایه قفقاز جنوبی در ۳۰ سال گذشته دو جنگ بر سر قره باغ کوهستانی انجام داده اند. جمهوری آذربایجان در ماه سپتامبر قره باغ را در یک حمله برق آسا بازپس گرفت و باعث شد اکثر ۱۲۰۰۰۰ ارمنی به ارمنستان فرار کنند.

باکو و ارمنستان گفته‌اند که قصد دارند برای عادی سازی روابط و دستیابی به یک معاهده صلح بر اساس احترام به اصول حاکمیت و تمامیت ارضی تلاش کنند. این توافق مورد استقبال اتحادیه اروپا و برخی کشورها قرار گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه  نیز گفت که این کشور آماده است به ارائه هرگونه کمک ممکن در زمینه رفع انسداد ارتباطات حمل و نقل، تعیین حدود مرزها، انعقاد توافقنامه صلح ادامه دهد.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت:«روسیه از ابتکار مشترک باکو و ایروان برای عادی سازی روابط و امضای توافقنامه صلح استقبال می‌کند.»

وی گفت: «بیانیه مشترک صادر شده توسط باکو و ایروان راه‌های جدیدی را برای نزدیکی باز می کند. زمان امضای معاهده صلح توسط خود طرفین تعیین می‌شود. ما نیز به نوبه خود آماده کمک به شرکای خود در دستیابی به یک توافق عادلانه هستیم.»

زاخاروا خاطرنشان کرد که روسیه آماده است به ارائه هرگونه کمک ممکن در زمینه رفع انسداد ارتباطات حمل و نقل، تعیین حدود مرزها، انعقاد توافقنامه صلح ادامه دهد.

«الهام علی‌‌اف»، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان اخیرا در گفت‌وگو با شبکه خبری «یورونیوز» اظهار داشت که اینک مانعی در مسیر توافقنامه صلح با ارمنستان وجود ندارد.

علی اف در این گفت‌وگو اظهار داشت:«صادقانه بگویم، در حال حاضر هیچ مانع جدی برای امضای توافقنامه صلح با ارمنستان نمی‌بینم.»

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید