نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

ماجرای اعتراض مردمی امروز در مقابل فرمانداری تربت جام/ نیاز مردم به نفت و بخاری‌برقی

اعتراضات به قطع جریان گاز در مقابل فرمانداری تربت جام در حالی با تدبیر مسئولان مدیریت و رضایت نسبتی مردم مرتفع شده که هنوز تا رفع کامل مشکلات موجود، گام‌های تکمیلی و بزرگ‌تری باید برداشته شود.

ماجرای اعتراض مردمی امروز در مقابل فرمانداری تربت جام/ نیاز مردم به نفت و بخاری‌برقی

به گزارش بررسی ناشران مختلف از خراسان رضوی، اخبار مرتبط با قطع گاز در شهر تربت جام از توابع استان خراسان رضوی از شب گذشته و پس از سفر جواد اوجی، وزیر نفت به این استان در رسانه‌ها مطرح شد.

وزیر نفت که روز گذشته برای بررسی وضع پایداری انتقال شبکه گاز به استان خراسان رضوی سفر کرده بود، در نشست فوق‌العاده ستاد انرژی استان خراسان رضوی حاضر شد و سپس در نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان تربت‌جام حضور یافت.

به گفته سکان‌دار تولید و توزیع نفت و گاز، «بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده خط لوله گاز کمکی برای تقویت فشار گاز شهرستان تربت‌جام و توابع آن را در دستور کار قرار خواهیم داد تا سال آینده چنین مشکلی برای هم‌وطنان در این منطقه ایجاد نشود.»

ناهماهنگی در توزیع، آشفتگی در اطلاع‌رسانی

بااین‌حال اوضاع تربت جام، آن‌گونه که انتظار می‌رفت پیش نرفت و توزیع نامناسب تسهیلات و وسایل گرمایشی در کنار بی‌نظمی و ناهماهنگی، باعث نارضایتی مردم شد.

ماجرا از زمانی آغاز شد که بخش‌های حاشیه‌ای شهر دچار قطعی گاز شدند، درحالی‌که مناطق مرکزی، کمتر دچار قطعی بودند. طبق گزارش خبرنگار فارس، 60 درصد از شهر تربت جام با دربرگیری 25 هزار مشترک، از چهار روزگذشته تاکنون با قطعی گاز دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

در روز نخست، چهار روستای حاشیه شهر از نعمت گاز محروم شدند و سپس اعلام شد که دومینوی قطعی گاز از این مناطق به حاشیه و سپس به خود شهر می‌رسد اما تیغ سرما طی شب و روز گذشته اکثراً به مناطق کم برخوردار و حاشیه‌نشین رسید.

از طرفی، درحالی‌که دستکم 25 هزار نفر در روستاها، مناطق حاشیه‌ای و شهر تربت جام با قطعی گاز مواجه هستند، روز گذشته پس از سفر وزیر نفت، مقرر شد تا 4 هزار والتر به قیمت مصوب 360 هزار تومان و 5 هزار هیتر برقی با نرخ مصوب 500 هزار تومان در بین مردم توزیع شود.

طبق اعلام فرمانداری، این اقلام در سه‌نقطه شامل «مسجد ابوالفضل (ع)»، «مصلای الغدیر» و «مزار شیخ احمد جامی» توزیع شد که با فرض استفاده همه واجدان شرایط از اقلام توزیعی، هنوز 16 میلیون نفر از تسهیلات گرمایشی محروم هستند.

با تجمع مردم در محل‌های اعلام‌شده، برخی از فقرا و اقشار کم‌درآمد به امید رایگان بودن یا دستکم بهره‌مندی از تخفیف، در صف ایستادند ولی با جواب منفی روبرو شدند و دست‌خالی به منازل خود بازگشتند. نکته قابل‌تأمل ماجرا این بود که افراد ساکن در مناطق برخوردار از گاز که از تمکن نسبی برخوردار هستند، در صف ایستادند و وسایل گرمایشی دریافت کردند.

این در حالی است که در کنار خرید تجهیزات گرمایشی، صف‌هایی در سطح شهر برای دریافت نفت تشکیل شد اما این اتفاق برای آن دسته از شهروندانی که موفق به خرید والتر نشده بودند، مفید فایده نبود. چرخش تصمیم‌گیری برای توزیع رایگان اقلام گرمایشی!

از ساعت 10:30 دقیقه شب گذشته، علی جمشیدی فرماندار بر اساس دستور وزیر محترم نفت، ویدئویی منتشر کرد و گفت «تمامی لوازم گرمایشی که بین مردم شریف تربت جام توزیع شد، به‌صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت» و وعده داد که کلیه مشترکین محروم از گاز به مدت یک ماه از پرداخت هزینه برق در شهرستان معاف خواهند بود. افزون بر این، طبق گفته جمشیدی مقرر شد در میان تمام کسانی که قطعی گاز دارند، لوازم گرمایشی به تعداد کافی بر اساس شماره اشتراک به‌صورت رایگان توزیع شود.

کلید خوردن تجمع اعتراضی و حضور فرماندار در میان مردم

اعلام این تصمیم برای برخی مشترکانی که در سرمای سخت در صف ایستاده و برای خرید والتر و هیتر برقی، هزینه پرداخت کرده بودند، سنگین بود. به همین دلیل، از ساعت 11 صبح امروز جمعیتی حدود 200 الی 300 نفر در مقابل فرمانداری تجمع کرده و خواستار توضیح فرماندار شدند.

اندکی پس از تجمع که به‌صورت آرام برگزار شد، درهای ورودی فرمانداری به روی مردم باز شد و علی جمشیدی در میان مردم حضور یافت. او درحالی‌که میکروفون در دست داشت، از مشکلات پیش‌آمده عذرخواهی کرد و وعده داد که مبالغ دریافت شده بابت فروش وسایل گرمایشی در شب گذشته، طی 48 ساعت به خریداران بازگردانده شود.

به گفته فرماندار، تاکنون ۱۵۰ هزار لیتر نفت رایگان توزیع‌شده، گاز مایع نیز در حال توزیع است، آستان قدس‌رضوی نیز ۱۰ هزار وعده‌ غذای رایگان توزیع کرده و 17 هزار نان گرم هم توزیع می‌شود.  

دیدگاهتان را بنویسید