نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

خوراکی‌های مفید هنگام آلودگی هوا کدامند؟

مصرف روزانه شیر و مواد لبنی به مقدار کافی، عوارض ناشی از آلودگی هوا را بر دستگاه گوارش کاهش می‌دهد.

خوراکی‌های مفید هنگام آلودگی هوا کدامند؟

به گزارش خبرنگار سلامت بررسی ناشران مختلف، آلودگی هوا یکی از معضلاتی است که در فصل سرما با آن مواجهه هستیم که تنها راهکار برای مقابله با عوارض آن بر روی سلامتی بدن کاهش التهاب و افزایش دفع مواد سمی استنشاق شده در بدن است که با مصرف غذا‌های ضد التهاب و مصرف شیر و لبنیات می‌توانید سلامتی خود را حفظ کنید. هر ساله با شروع فصل سرما با معضل آلودگی هوا به دلیل وارونگی هوا مواجهه هستیم. در حین تنفس ذرات معلق سمی هوا وارد بدن شده و به سطح ریه‌ها می‌چسبند و بدینوسیله التهاب را در بدن تحریک کرده و باعث کاهش آنتی اکسیدان‌های بدن به خصوص آنتی اکسیدان‌های مایع پوششی ریه می‌شوند که به دنبال آن سلول‌های مختلف تخریب شده و خطر ابتلا به سرطان به خصوص سرطان ریه افزایش پیدا می‌کند. لذا دریافت غذا‌ها و مواد مغذی که التهاب را کاهش می‌دهند در کنار دریافت مقادیر بالای آنتی اکسیدان‌های غذایی می‌توانند به کاهش اثرات مخرب ناشی از استنشاق ریز گرد‌ها کمک کنند. بنابراین برای سلامت خود و حفظ سلامت ریه‌هایتان توصیه‌های زیر را مد نظر قرار دهید:

  افراد حتماً منابع غذایی امگا۳ مصرف کنند. ماهی‌های چرب مثل مای تن ماهی ساردین، گیاه خرفه مکمل‌های امگا۳ برای کاهش التهاب در این شرایط بسیار کمک‌کننده هستندو در صورت مصرف مکمل امگا۳ روزی یک مکمل مصرف کنید. میوه و سبزیجات زرد و نارنجی زیاد استفاده کنید. مصرف بالای هویج، کدو حلوایی، گوجه فرنگی، طالبی، موز، انبه اکیدا توصیه می‌شود. این میوه‌ها و سبزی‌ها دارای بتاکاروتن بالا ( که در بدن تبدیل به ویتأمین A می‌شود) هستند که به بدن کمک می‌کند تا اثرات مضر ناشی از استنشاق ذرات سمی هوا کاهش یابد. میوه و سبزیجات غنی از ویتأمین C بخورید. پرتقال، لیمو ترش، نارنج، نارنگی، توت فرنگی، سیب، خربزه، طالبی، انار و سبزیجات سبز تیره همچون اسفناج و سبزی خوردن، انواع فلفل از جمله فلفل دلمه‌ای، شلغم، لبو و پیاز و انواع کلم به خصوص کلم بروکل یو بنفش را در روز‌های آلودگی هوا مصرف کنید. همچنین مصرف جوانه‌ها و آجیل‌ها را در روز‌های آلودگی هوا در اولویت قرار دهید. انواع جوانه‌ها، مغز‌های آجیلی و تخم افتابگردان حاوی ویتأمینE بالایی هستند که می‌تواند به کاهش التهاب در بدن و مقابله با اثرات مضر آلودگی هوا بر سلامت کمک کند. پیاز و سیر را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید چرا که این غذا‌ها حاوی ماده‌ای هستند که به تقویت ریه‌ها و کاهش خلط در ریه کمک می‌کنند.

  حواستان به مصرف مکمل ویتأمین دی باشد. ویتأمین D به عنوان تقویت‌کننده سیستم ایمنی نقش مهمی در مقابله با اثرات آلودگی هوا دارد. بنابراین از وضعیت ویتأمین D بدن خود با یک آزمایش ساده خون آگاه شوید و در صورت کمبود حتماً با مشورت با کارشناسان یا متخصصین تغذیه از مکمل ویتأمین D استفاده کنید. همچنین در تهیه غذا‌های خود حتماً از زردچوبه استفاده کنید: این ادویه دارای کورکومین است که باعث بهبود عملکرد ریوی می‌شود. مصرف شیر و لبنیات را فراموش نکنید. مصرف روزانه شیر و مواد لبنی به مقدار کافی، عوارض ناشی از آلودگی هوا را بر دستگاه گوارش به دلایل زیرکاهش می‌دهد. ۱- شیر به دلیل دارا بودن فسفر، منیزم و کلسیم، خنثی‌کننده سموم است. ۲- شیر، دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می‌کنند. هر وقت میزان باکتری‌های مفید بر اثر ورود سرب و مواد آلاینده به بدن کم شود، عمل دفع هم با مشکل مواجه می‌شود و این مواد در بدن باقی می‌مانند. شیر‌های غنی شده با باکتری‌های به نام پروبیوتیک، سطح باکتری‌های مفید را در روده انسان تعادل می‌بخشد. ۳ کلسیم موجود در شیر، منجر به کاهش جذب سرب و همه فلزات سنگین موجود در هوای آلوده می‌گردد. توصیه می‌شود در شرایط آلودگی هوا از شیر کم چرب استفاده شودزیرا دریافت اسید‌های چرب اشباع موجود در فراورده‌های لبنی پرچرب می‌تواند در کاهش کارایی سیستم ایمنی دخالت کرده و موجب گسترش بیماری‌های ریوی در هوای آلوده شود. بنابراین توصیه می‌گردد روزانه حداقل دو لیوان شیر یا ماست مصرف شود. مراقب وزنتان باشید: چاقی و اضافه وزن باعث ایجاد التهاب و فشار بر ارگان‌های بدن به خصوص قلب و ریه می‌شود و می‌تواند سیستم ایمنی بدن را در مقابله با عوامل ایجاد‌کننده بیماری از جمله آلودگی هوا با ریزگرد‌ها ضعیف کند. بنابراین اگر دچار چاقی و اضافه وزن هستید یا کودک شما درگیر این مشکل است برای ر‌هایی از این مشکل و آسیب کمتر در برابر ریزگرد‌های موجود در هوا به نزدیکترین کارشناسان و متخصصین تغذیه در محل زندگی خود مراجعه کنید. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید