نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

برای خرید بیمه موتور سیکلت و خودرو چه کارهایی باید انجام دهیم؟

خودرو و موتورسیکلت دو وسیله نقلیه زمینی هستند که به علت افزایش سرعت کارها مورد استقبال قرار گرفته‌اند، اما همین سرعت می‌تواند حادثه ساز باشد.

برای خرید بیمه موتور سیکلت و خودرو چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 از این رو با تهیه بیمه موتور سیکلت و بیمه شخص ثالث ماشین می‌توان هنگام بروز حادثه‌های رانندگی نگرانی برای جبران خسارت‌ها را کاهش داد. از طرفی هم این دو بیمه نامه اهمیت بالایی داشته و به صورت اجباری هستند، بنابراین اگر پلیس راهنمایی و رانندگی خودرو یا موتورسیکلتی را فاقد بیمه نامه استعلام کند، جریمه صادر خواهد کرد. اما سوالی که ایجاد می‌شود این است که چرا بیمه نامه موتور و خودرو اجباری است و چه پوشش‌هایی را ارائه می‌کنند؟ برای اینکه با مزیت‌ها و پوشش‌های این دو بیمه نامه بیشتر آشنا شوید تا انتهای متن همراه ما باشید. خرید بیمه شخص ثالث ماشین بیمه شخص ثالث ماشین جزو بیمه اتومبیل بوده به صورت اجباری است. در حقیقت در این بیمه نامه دو طرف قرارداد وجود دارد که طرف اول بیمه‌گزار و طرف دوم قرارداد بیمه‌گر یا همان شرکت بیمه است. اما ماهیت قرارداد به جبران خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث می‌پردازد. به این معنا که به شخص اول بیمه‌گزار، به شخص ثانی بیمه‌گر و به فرد زیان دیده در حادثه رانندگی، شخص ثالث گفته می‌شود. به طور کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که این بیمه نامه پرداخت خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث در حادثه رانندگی را برعهده دارد. همچنین بیمه ماشین جبران خسارت‌های مالی و جانی را بر عهده دارد. پوشش‌های بیمه شخص ثالث ماشین همانطور که اشاره شد ماهیت بیمه ثالث خودرو، جبران خسارت‌های وارد شده به افراد ثالث در حادثه است. جبران این خسارت‌ها می‌تواند به صورت مالی یا جانی باشد که هر یک با توجه به سقف تعهدات بیمه‌گر و میزان حق بیمه پرداختی از سوی بیمه‌گزار مشخص خواهد شد. با توجه به بالا رفتن قیمت خودرو و هزینه‌های سنگین تعمیرات قطعات خودرو بهتر است که هنگام انتخاب سقف تعهدات بیمه نامه، بالاترین تعهدات را خریداری کرده تا بتوان بیشترین خسارت را دریافت کرد. به طور کلی پوشش‌های بیمه خودرو به شرح زیر هستند: خسارت مالی: تمام خسارت‌هایی که ناشی از حادثه‌های رانندگی برای اشخاص ثالث به اموال منقول یا غیر منقول آن‌ها وارد می‌شود تا سقف تعهدات بیمه‌گر قابل جبران خواهد بود. پوشش جانی یا بدنی: هر نوع دیه یا ارش جانی که از صدمه به بدنه مانند: شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی جزیی یا کلی، هزینه‌های درمان و فوت که به موجب حادثه رانندگی برای شخص ثالث رخ داده است تحت پوشش قرار می‌دهد. دقت داشته باشید که در بیمه شخص ثالث ماشین تنها خسارت‌های مالی رخ داده برای اشخاص ثالث جبران خسارت می‌شوند و بیمه‌گر در قبال خسارت‌های مالی رخ داده برای راننده مقصر تعهدی ندارد.

بیمه موتور سیکلت استعلام و خرید بیمه موتور سیکلت که زیرشاخه بیمه ثالث وسایل نقلیه محسوب می‌شود، نیازمند اطلاعات خاصی است. بیمه موتور سیکلت همانند بیمه ثالث خودرو، پوشش‌ها و مزیت‌های یکسانی دارد. این بیمه نامه هم به صورت اجباری بوده و باید تمام موتورسیکلت‌ها به موقع برای تمدید بیمه نامه اقدام کنند. اگر بیمه موتور سیکلت را به موقع تمدید نکرد، مشمول جریمه دیرکرد تمدید بیمه و جریمه از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی خواهید شد. از این رو توصیه می‌کنیم که چند روز قبل از پایان اعتبار بیمه نامه برای تمدید آن اقدام کرده تا نگرانی برای جریمه و جبران خسارت‌های تصادف‌های احتمالی وجود نداشته باشد. بهتر است بدانید که با توجه به قانون مدنی کشور، هر فردی که به شخص دیگر آسیب وارد کند، مسئولیت جبران خسارت را بر عهده دارد. از این رو با تهیه بیمه موتور سیکلت می‌توان ریسک جبران هزینه‌های ایجاد شده در اثر حادثه‌های رانندگی را به بیمه‌گر منتقل کرد.

پوشش‌های بیمه موتور سیکلت بیمه‌گر با توجه به پرداخت حق بیمه، میزان سقف تعهدات خود را در بیمه موتور سیکلت مشخص می‌کند. از طرفی هم بیمه‌گر به دلیل استقبالی که افراد در خرید موتور سیکلت دارند، دو پوشش جانی و مالی را برای بیمه‌گزار در نظر گرفته است تا نگرانی برای جبران هزینه‌های ناشی از حادثه‌های رانندگی کمتر شود. به طور کلی پوشش‌های بیمه موتور به دو دسته خطرات مالی و جانی تقسیم می‌شوند که به شرح زیر هستند: پرداخت خسارت مالی به دیگر افراد پرداخت خسارت‌های جانی به دیگر افراد پرداخت خسارت جانی به راننده از طرفی هم در خسارت جانی، هزینه‌های دیه یا ارش جبران خسارت خواهد شد و با توجه به سقف تعهدات، میزان خسارت پرداختی مشخص می‌شود. مواردی که تحت پوشش خسارت‌های جانی هستند عبارتند از: آسیب شکستگی نقص عضو و ازکارافتادگی (جزیی یا کلی و موقت یا دائم) فوت شخص ثالث سقف تعهدات در بیمه شخص ثالث ماشین و موتور سیکلت چقدر است؟ در ابتدای هر سال میزان سقف تعهدات برای شرکت‌های بیمه‌گر مشخص می‌شود که این مبلغ از سوی بیمه مرکزی اعلام خواهد شد. اما در حقیقت قوه قضاییه در ابتدای هر سال میزان دیه برای سال جاری را مشخص می‌کند و از طریق بخشنامه‌ای این تصمیم را به بیمه مرکزی اعلام خواهد کرد. از این رو مهم‌ترین عاملی که برای تعیین مبلغ سقف تعهدات در نظر گرفته می‌شود، به میزان دیه اعلام شده بستگی دارد. با توجه به این توضیح در سال 1402 برای پوشش‌های جانی بیمه شخص ثالث ماشین و موتور سیکلت میزان دیه اعلام شده، مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان در ماه‌های غیر حرام مبلغ 900 میلیون تومان است. همچنین برای انتخاب حداقل پوشش مالی باید از سقف دیه یعنی 1 میلیارد و 200 میلیون تومان 2.5 درصد را به عنوان پوشش مالی انتخاب کرد. در سال 1402 مبلغ حداقل پوشش مالی معادل 30 میلیون تومان است و با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توان تا سقف تعهدات 600 میلیون تومان، افزایش تعهدات داشت. مدت اعتبار بیمه خودرو و موتور سیکلت چقدر است؟ شرکت‌های بیمه برای اینکه تمام افراد بتوانند به موقع برای خرید بیمه نامه اقدام کنند، انواع بیمه نامه مانند: بیمه موتور سیکلت و بیمه شخص ثالث ماشین را صادر خواهند کرد. همانطور که گفته شد، بهتر است این دو بیمه نامه را به موقع تمدید کرد تا مشمول جریمه‌های مختلف نشد و هزینه بیشتر برای خرید بیمه نامه پرداخت نکرد. از طرفی هم بیمه ثالث را می‌توان به صورت کوتاه مدت چند ماهه و بلند مدت یکساله تهیه کرد تا مشمول جریمه‌ها نشد. اما برای اینکه فراموشی در تمدید بیمه ایجاد نشود، توصیه می‌کنیم بیمه نامه را به صورت بلند مدت تهیه کنید. نکته مهم دیگر این است که با توجه به قانون، مدت اعتبار بیمه ثالث خودرو و موتور سیکلت از ساعت صفر شروع تا ساعت 24 تاریخ انقضای بیمه نامه خواهد بود و توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از فراموشی حداقل چند روز زودتر برای تمدید آن اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید