نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

از هشدار علی‌اف به ارمنستان تا تلاش پاشینیان برای تعمیق روابط با همسایگان

نخست وزیر ارمنستان در آغاز سال 2024 از تعمیق روابط با همسایگان خبر داد، اما رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در پیامی به ایروان هشدار داد.

از هشدار علی‌اف به ارمنستان تا تلاش پاشینیان برای تعمیق روابط با همسایگان

به گزارش گروه بین‌الملل بررسی ناشران مختلف، در حالیکه رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در پیام شروع سال ۲۰۲۴ به ارمنستان هشدار داد، نخست وزیر ارمنستان از توسعه روابط با همسایگان خبر داد. 

به گزارش وبگاه‌ «آراوت» نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه در پیامی به مناسبت شروع سال نوی میلادی از تعمیق روابط با همسایگان خبر داد.

پاشینیان در بخشی از این پیام به هموطنان خود اظهار داشت: «تمام تصمیمات و اقدامات من باید بر اساس منافع دولت جمهوری ارمنستان باشد. به همین دلیل که من یافتن فرمول‌هایی برای عادی سازی و تعمیق روابط با همسایگان در منطقه را در اولویت می‌دانم.»

وی در این پیام ضمن تشکر از نیروهای مسلح ارمنستان، از مردم این کشور خواست حامی دولت باشند.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان نیز در نخستین روز از سال ۲۰۲۴ به رهبری ارمنستان هشدار داد و گفت که باکو به مسیر خود ادامه می‌دهد.

«الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در اولین روز سال ۲۰۲۴ گفت: «رهبری ارمنستان باید از درس‌های تاریخی نتیجه‌گیری درستی بگیرد و به گونه‌ای رفتار کند که ما را خشمیگن نکند.»

وی در حالی این اظهارات را بیان کرد که یک مقام ارشد جمهوری آذربایجان اخیرا گفت، هیچ مانع جدی برای انعقاد پیمان صلح با ارمنستان وجود ندارد.

«حکمت حاجی اف» دستیار «الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان،به شبکه خبری «تی‌آرتی» گفته که تماس‌های پاشینیان و علی اف در جریان اجلاس کشورهای مستقل مشترک المنافع در شهر «سن پترزبورگ» در روسیه «سازنده» بوده است.

این دو کشور همسایه پس از دو جنگ خونین بر سر منطقه قره باغ کوهستانی مدتی است که باب گفت‌وگو را باز کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۰ و در دومین جنگ با ارمنستان، بخشی از اراضی منطقه قره‌باغ کوهستانی را پس گرفت و اخیرا نیز پس از حملات باکو به بخش‌های باقی‌مانده از قره‌باغ در ماه سپتامبر، ارمنی‌های حاضر در این منطقه به شروط جمهوری آذربایجان مبنی بر خلع‌ سلاح این منطقه تن دادند و قره‌باغ به طور کامل در کنترل باکو درآمد. ا

حاجی اف  در ادامه گفت:«طرف آذربایجانی این ملاقات را مشارکت سازنده برای پیشبرد صلح بین دو کشور می‌داند.»

این مقام ارشد باکو افزود که کشورش خواهان پیشبرد روند صلح است و هیچ مانع جدی برای این کار نمی‌بیند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید